Filesystem kommando: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Admin (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Admin (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 16: | Rad 16: | ||
|[[chmod]] | |[[chmod]] | ||
|Ändra rättigheter på fil. | |Ändra rättigheter på fil. | ||
| | |||
|- | |||
|[[chown]] | |||
|Ändra ägare på fil | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Versionen från 17 oktober 2022 kl. 10.46
| cat | Visa innehållet i filer. | |
| cp | Kopiera filer och bibliotek | |
| chmod | Ändra rättigheter på fil. | |
| chown | Ändra ägare på fil | |
| cd | Byt bibliotek | |
| df | disk free, visa ledigt diskutrymme. | |
| find | Sök efter en fil bibliotek hierarki | |
| rm | Radera filer och bibliotek | |
| pwd | Skriv vilket bibliotek man befinner sej i. | |
| ls | Lista filer | |
| locate | Hitta en file med namn | |
| md5sum | Räkna ut en checksumma på en fil enligt md5 algoritmen | |
| mkdir | Skapa bibliotek | |
| rmdir | Radera bibliotek | |
| touch | Ändra tidstämpel på en fil. |