Filesystem kommando: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 24: | Rad 24: | ||
|[[find]] | |[[find]] | ||
|Sök efter en fil bibliotek hierarki | |Sök efter en fil bibliotek hierarki | ||
| | |||
|- | |||
|[[rm]] | |||
|Radera filer och bibliotek | |||
| | |||
|- | |||
|[[pwd]] | |||
|Skriv vilket bibliotek man befinner sej i. | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[ls]] | |[[ls]] | ||
|Lista filer | |Lista filer | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
Versionen från 8 oktober 2022 kl. 08.53
| cat | Visa innehållet i filer. | |
| cp | Kopiera filer och bibliotek | |
| cd | Byt bibliotek | |
| df | disk free, visa ledigt diskutrymme. | |
| find | Sök efter en fil bibliotek hierarki | |
| rm | Radera filer och bibliotek | |
| pwd | Skriv vilket bibliotek man befinner sej i. | |
| ls | Lista filer | |
| mkdir | Skapa bibliotek | |
| touch | Ändra tidstämpel på en fil. |