Filesystem kommando: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Ingen redigeringssammanfattning |
||
| Rad 12: | Rad 12: | ||
|[[cp]] | |[[cp]] | ||
|Kopiera filer och bibliotek | |Kopiera filer och bibliotek | ||
| | |||
|- | |||
|[[chmod]] | |||
|Ändra rättigheter på fil. | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
Versionen från 9 oktober 2022 kl. 06.25
| cat | Visa innehållet i filer. | |
| cp | Kopiera filer och bibliotek | |
| chmod | Ändra rättigheter på fil. | |
| cd | Byt bibliotek | |
| df | disk free, visa ledigt diskutrymme. | |
| find | Sök efter en fil bibliotek hierarki | |
| rm | Radera filer och bibliotek | |
| pwd | Skriv vilket bibliotek man befinner sej i. | |
| ls | Lista filer | |
| locate | Hitta en file med namn | |
| mkdir | Skapa bibliotek | |
| rmdir | Radera bibliotek | |
| touch | Ändra tidstämpel på en fil. |