Filesystem kommando: Skillnad mellan sidversioner
Hoppa till navigering
Hoppa till sök
Ingen redigeringssammanfattning |
Admin (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
||
| (19 mellanliggande sidversioner av 4 användare visas inte) | |||
| Rad 12: | Rad 12: | ||
|[[cp]] | |[[cp]] | ||
|Kopiera filer och bibliotek | |Kopiera filer och bibliotek | ||
| | |||
|- | |||
|[[chmod]] | |||
|Ändra rättigheter på fil. | |||
| | |||
|- | |||
|[[chown]] | |||
|Ändra ägare på fil | |||
| | |||
|- | |||
|[[chroot]] | |||
|Isolera processer genom att ändra deras rotkatalog. | |||
| | |||
|- | |||
|[[cksum]] | |||
|Skriv ut och verifiera filkontrollsummor | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[cd]] | |[[cd]] | ||
|Byt bibliotek | |Byt bibliotek | ||
| | |||
|- | |||
|[[dd]] | |||
|Konvertera och kopiera en fil | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[df]] | |[[df]] | ||
|disk free, visa ledigt diskutrymme. | |disk free, visa ledigt diskutrymme. | ||
| | |||
|- | |||
|[[du]] | |||
|uppskatta filutrymmesanvändning | |||
| | |||
|- | |||
|[[dir]] | |||
|Visa innehållet i ett bibliotek | |||
| | |||
|- | |||
|[[find]] | |||
|Sök efter en fil bibliotek hierarki | |||
| | |||
|- | |||
|[[fdisk]] | |||
|Partionera hårddiksar. root behörighet krävs. | |||
| | |||
|- | |||
|[[fsck..ext4]] | |||
|Filsystem check av ett ext4 | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Rad 26: | Rad 66: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[pwd]] | |||
|Skriv vilket bibliotek man befinner sej i. | |||
| | |||
|- | |||
|[[less]] | |||
|Läs en stor fil. | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[ls]] | |||
|Lista filer | |||
| | | | ||
|- | |||
|[[locate]] | |||
|Hitta en file med namn | |||
| | |||
|- | |||
|[[md5sum]] | |||
|Räkna ut en checksumma på en fil enligt md5 algoritmen | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
| Rad 34: | Rad 90: | ||
| | | | ||
|- | |- | ||
|[[rmdir]] | |||
|Radera bibliotek | |||
| | | | ||
| | |- | ||
|[[mv]] | |||
|Flytta filer | |||
| | | | ||
|- | |- | ||
|touch | |[[touch]] | ||
|Ändra tidstämpel på en fil. | |Ändra tidstämpel på en fil. | ||
| | | | ||
|} | |} | ||
[[Kategori:Linux kommando]] | |||
Nuvarande version från 26 maj 2024 kl. 06.31
| cat | Visa innehållet i filer. | |
| cp | Kopiera filer och bibliotek | |
| chmod | Ändra rättigheter på fil. | |
| chown | Ändra ägare på fil | |
| chroot | Isolera processer genom att ändra deras rotkatalog. | |
| cksum | Skriv ut och verifiera filkontrollsummor | |
| cd | Byt bibliotek | |
| dd | Konvertera och kopiera en fil | |
| df | disk free, visa ledigt diskutrymme. | |
| du | uppskatta filutrymmesanvändning | |
| dir | Visa innehållet i ett bibliotek | |
| find | Sök efter en fil bibliotek hierarki | |
| fdisk | Partionera hårddiksar. root behörighet krävs. | |
| fsck..ext4 | Filsystem check av ett ext4 | |
| rm | Radera filer och bibliotek | |
| pwd | Skriv vilket bibliotek man befinner sej i. | |
| less | Läs en stor fil. | |
| ls | Lista filer | |
| locate | Hitta en file med namn | |
| md5sum | Räkna ut en checksumma på en fil enligt md5 algoritmen | |
| mkdir | Skapa bibliotek | |
| rmdir | Radera bibliotek | |
| mv | Flytta filer | |
| touch | Ändra tidstämpel på en fil. |