Kategori:Linuxmanual grupp 8: Skillnad mellan sidversioner

Från Wiki.linux.se
Hoppa till navigering Hoppa till sök
 
(3 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte)
Rad 55: Rad 55:
! Kommando !! Beskrivning
! Kommando !! Beskrivning
|-
|-
| mount || Monterar filsystem
| [[mount(8)]] || Monterar filsystem
|-
|-
| umount || Avmonterar filsystem
| [[umount(8)]] || Avmonterar filsystem
|-
|-
| fsck || Kontrollerar och reparerar filsystem
| [[fsck(8)]] || Kontrollerar och reparerar filsystem
|-
|-
| mkfs || Skapar nytt filsystem (ex. mkfs.ext4)
| [[mkfs(8)]] || Skapar nytt filsystem (ex. mkfs.ext4)
|-
|-
| mkswap || Skapar swapområde
| [[mkswap(8)]] || Skapar swapområde
|-
|-
| swapon || Aktiverar swap
| [[swapon(8)]] || Aktiverar swap
|-
|-
| swapoff || Avaktiverar swap
| [[swapoff(8)]] || Avaktiverar swap
|-
|-
| tune2fs || Ändrar inställningar på ext-filsystem
| [[tune2fs(8)]] || Ändrar inställningar på ext-filsystem
|-
|-
| e2fsck || Kontroll av ext-filsystem
| [[e2fsck(8)]] || Kontroll av ext-filsystem
|-
|-
| resize2fs || Ändrar storlek på ext-filsystem
| [[resize2fs(8)]] || Ändrar storlek på ext-filsystem
|-
|-
| blkid || Identifierar blockenheter och UUID
| [[blkid(8)]] || Identifierar blockenheter och UUID
|-
|-
| fdisk || Partitioneringsverktyg för diskar
| [[fdisk(8)]] || Partitioneringsverktyg för diskar
|-
|-
| parted || Avancerad partitionering
| [[parted(8)]] || Avancerad partitionering
|-
|-
| losetup || Hanterar loopback-enheter
| [[losetup(8)]] || Hanterar loopback-enheter
|-
|-
| systemctl || Styr tjänster, enheter och mål i systemd
| [[systemctl(8)]] || Styr tjänster, enheter och mål i systemd
|-
|-
| service || Startar/stoppas tjänster (SysV-init-kompatibelt)
| [[service(8)]] || Startar/stoppas tjänster (SysV-init-kompatibelt)
|-
|-
| init || Initierar systemkörnivåer (klassiskt init-system)
| [[init(8)]] || Initierar systemkörnivåer (klassiskt init-system)
|-
|-
| killall || Dödar processer baserat på namn
| [[killall(8)]] || Dödar processer baserat på namn
|-
|-
| pkill || Dödar processer baserat på namn eller mönster
| [[pkill(8)]] || Dödar processer baserat på namn eller mönster
|-
|-
| nice || Startar process med annan prioritet
| [[nice(8)]] || Startar process med annan prioritet
|-
|-
| renice || Ändrar prioritet på redan körande process
| [[renice(8)]] || Ändrar prioritet på redan körande process
|-
|-
| shutdown || Stänger av eller startar om systemet
| [[shutdown(8)]] || Stänger av eller startar om systemet
|-
|-
| reboot || Startar om systemet
| [[reboot(8)]] || Startar om systemet
|-
|-
| halt || Stoppar systemet direkt
| [[halt(8)]] || Stoppar systemet direkt
|-
|-
| poweroff || Stänger av maskinen helt
| [[poweroff(8)]] || Stänger av maskinen helt
|-
|-
| telinit || Ändrar körnivå i SysV-init
| [[telinit(8)]] || Ändrar körnivå i SysV-init
|-
|-
| ifconfig || Konfigurerar nätverksgränssnitt (äldre verktyg)
| [[ifconfig(8)]] || Konfigurerar nätverksgränssnitt (äldre verktyg)
|-
|-
| ip || Konfigurerar nätverk (modern ersättare till ifconfig/route)
| [[ip(8)]] || Konfigurerar nätverk (modern ersättare till ifconfig/route)
|-
|-
| route || Visar eller ändrar routingtabell
| [[route(8)]] || Visar eller ändrar routingtabell
|-
|-
| arp || Hanterar ARP-cache
| [[arp(8)]] || Hanterar ARP-cache
|-
|-
| iptables || IPv4-brandväggsregler
| [[iptables(8)]] || IPv4-brandväggsregler
|-
|-
| ip6tables || IPv6-brandväggsregler
| [[ip6tables(8)]] || IPv6-brandväggsregler
|-
|-
| nft || Nytt ramverk för brandväggsregler
| [[nft(8)]] || Nytt ramverk för brandväggsregler
|-
|-
| ss || Visar sockets och nätverksanslutningar
| [[ss(8)]] || Visar sockets och nätverksanslutningar
|-
|-
| netstat || Visar nätverksstatus (äldre verktyg)
| [[netstat(8)]] || Visar nätverksstatus (äldre verktyg)
|-
|-
| tcpdump || Fångar nätverkspaket
| [[tcpdump(8)]] || Fångar nätverkspaket
|-
|-
| traceroute || Visar väg till värd
| [[traceroute(8)]] || Visar väg till värd
|-
|-
| ping || Testar nätverksanslutning
| [[ping(8)]] || Testar nätverksanslutning
|-
|-
| useradd || Skapar ny användare
| [[useradd(8)]] || Skapar ny användare
|-
|-
| usermod || Ändrar befintlig användare
| [[usermod(8)]] || Ändrar befintlig användare
|-
|-
| userdel || Tar bort användare
| [[userdel(8)]] || Tar bort användare
|-
|-
| groupadd || Skapar ny grupp
| [[groupadd(8)]] || Skapar ny grupp
|-
|-
| groupdel || Tar bort grupp
| [[groupdel(8)]] || Tar bort grupp
|-
|-
| groupmod || Ändrar grupp
| [[groupmod(8)]] || Ändrar grupp
|-
|-
| passwd || Ändrar användarlösenord
| [[passwd(8)]] || Ändrar användarlösenord
|-
|-
| chage || Hanterar lösenordspolicy för användare
| [[chage(8)]] || Hanterar lösenordspolicy för användare
|-
|-
| su || Växlar användare (ofta till root)
| [[su(8)]] || Växlar användare (ofta till root)
|-
|-
| sudo || Kör kommando som annan användare
| [[sudo(8)]] || Kör kommando som annan användare
|-
|-
| visudo || Redigerar sudoers-konfiguration
| [[visudo(8)]] || Redigerar sudoers-konfiguration
|-
|-
| chroot || Ändrar rotkatalog för en process
| [[chroot(8)]] || Ändrar rotkatalog för en process
|-
|-
| hostnamectl || Hanterar systemets hostname
| [[hostnamectl(8)]] || Hanterar systemets hostname
|-
|-
| timedatectl || Hanterar tid och tidszon i systemd
| [[timedatectl(8)]] || Hanterar tid och tidszon i systemd
|-
|-
| hwclock || Hanterar maskinvaruklockan (RTC)
| [[hwclock(8)]] || Hanterar maskinvaruklockan (RTC)
|-
|-
| journalctl || Visar loggar från systemd-journalen
| [[journalctl(8)]] || Visar loggar från systemd-journalen
|-
|-
| dmesg || Visar kernelmeddelanden
| [[dmesg(8)]] || Visar kernelmeddelanden
|-
|-
| last || Visar senaste inloggningar
| [[last(8)]] || Visar senaste inloggningar
|-
|-
| lastlog || Visar senaste login per användare
| [[lastlog(8)]] || Visar senaste login per användare
|-
|-
| uptime || Visar systemets körtid och belastning
| [[uptime(8)]] || Visar systemets körtid och belastning
|-
|-
| lsof || Listar öppna filer och processer
| [[lsof(8)]] || Listar öppna filer och processer
|-
|-
| strace || Spårar systemanrop
| [[strace(8)]] || Spårar systemanrop
|-
|-
| tcpkill || Dödar TCP-anslutningar
| [[tcpkill(8)]] || Dödar TCP-anslutningar
|-
|-
| who || Visar inloggade användare
| [[who(8)]] || Visar inloggade användare
|-
|-
| w || Visar inloggade användare och deras aktiviteter
| [[w(8)]] || Visar inloggade användare och deras aktiviteter
|-
|-
| wall || Skickar meddelande till alla inloggade
| [[write(8)]] || Skickar meddelande till en annan användare
|-
|-
| write || Skickar meddelande till en annan användare
| [[logger(8)]] || Skriver meddelande till systemlogg
|-
|-
| logger || Skriver meddelande till systemlogg
| [[runlevel(8)]] || Visar aktuellt körnivå (SysV-init)
|-
|-
| runlevel || Visar aktuellt körnivå (SysV-init)
| [[getenforce(8)]] || Visar SELinux-status
|-
|-
| getenforce || Visar SELinux-status
| [[setenforce(8)]] || Växlar SELinux mellan enforcing/permissive
|-
|-
| setenforce || Växlar SELinux mellan enforcing/permissive
| [[semanage(8)]] || Hanterar SELinux-policies
|-
| semanage || Hanterar SELinux-policies
|}
|}
= Sidslut =
= Sidslut =



Nuvarande version från 4 september 2025 kl. 07.01

Manualsektion 8 – Systemadministrationskommandon

Manualens sektion 8 innehåller kommandon för systemadministration, felsökning och underhåll. Dessa program används oftast av systemadministratörer och kräver i många fall root-rättigheter för att köras. De kan hantera systemets resurser, tjänster, nätverk och användarkonton.

Exempel på manualhänvisningar:

Vanliga kategorier av kommandon i sektion 8

Filsystem och lagring
mount, umount, fsck, mkfs, tune2fs, blkid
Process- och tjänstehantering
systemctl, service, killall, pkill
Systemstart och avstängning
shutdown, reboot, halt, poweroff
Nätverk och brandvägg
ifconfig, ip, iptables, ss, netstat
Användar- och gruppadministration
useradd, usermod, userdel, passwd, groupadd
Säkerhet och åtkomstkontroll
sudo, su, visudo, chroot
Loggar och systemdiagnostik
journalctl, dmesg, last, uptime

Exempel: shutdown(8)

Kommandot shutdown används för att stänga av eller starta om systemet.

# shutdown -h now
Stänger av systemet direkt

# shutdown -r +5
Startar om systemet om 5 minuter

Sammanfattning

Sektion 8 i manualen innehåller de viktigaste verktygen för systemadministration. Dessa kommandon används huvudsakligen av systemadministratörer för att kontrollera filsystem, processer, tjänster, nätverk, användare och systemets tillstånd.

Utökad tabell över vanliga kommandon i manualsektion 8

Kommando Beskrivning
mount(8) Monterar filsystem
umount(8) Avmonterar filsystem
fsck(8) Kontrollerar och reparerar filsystem
mkfs(8) Skapar nytt filsystem (ex. mkfs.ext4)
mkswap(8) Skapar swapområde
swapon(8) Aktiverar swap
swapoff(8) Avaktiverar swap
tune2fs(8) Ändrar inställningar på ext-filsystem
e2fsck(8) Kontroll av ext-filsystem
resize2fs(8) Ändrar storlek på ext-filsystem
blkid(8) Identifierar blockenheter och UUID
fdisk(8) Partitioneringsverktyg för diskar
parted(8) Avancerad partitionering
losetup(8) Hanterar loopback-enheter
systemctl(8) Styr tjänster, enheter och mål i systemd
service(8) Startar/stoppas tjänster (SysV-init-kompatibelt)
init(8) Initierar systemkörnivåer (klassiskt init-system)
killall(8) Dödar processer baserat på namn
pkill(8) Dödar processer baserat på namn eller mönster
nice(8) Startar process med annan prioritet
renice(8) Ändrar prioritet på redan körande process
shutdown(8) Stänger av eller startar om systemet
reboot(8) Startar om systemet
halt(8) Stoppar systemet direkt
poweroff(8) Stänger av maskinen helt
telinit(8) Ändrar körnivå i SysV-init
ifconfig(8) Konfigurerar nätverksgränssnitt (äldre verktyg)
ip(8) Konfigurerar nätverk (modern ersättare till ifconfig/route)
route(8) Visar eller ändrar routingtabell
arp(8) Hanterar ARP-cache
iptables(8) IPv4-brandväggsregler
ip6tables(8) IPv6-brandväggsregler
nft(8) Nytt ramverk för brandväggsregler
ss(8) Visar sockets och nätverksanslutningar
netstat(8) Visar nätverksstatus (äldre verktyg)
tcpdump(8) Fångar nätverkspaket
traceroute(8) Visar väg till värd
ping(8) Testar nätverksanslutning
useradd(8) Skapar ny användare
usermod(8) Ändrar befintlig användare
userdel(8) Tar bort användare
groupadd(8) Skapar ny grupp
groupdel(8) Tar bort grupp
groupmod(8) Ändrar grupp
passwd(8) Ändrar användarlösenord
chage(8) Hanterar lösenordspolicy för användare
su(8) Växlar användare (ofta till root)
sudo(8) Kör kommando som annan användare
visudo(8) Redigerar sudoers-konfiguration
chroot(8) Ändrar rotkatalog för en process
hostnamectl(8) Hanterar systemets hostname
timedatectl(8) Hanterar tid och tidszon i systemd
hwclock(8) Hanterar maskinvaruklockan (RTC)
journalctl(8) Visar loggar från systemd-journalen
dmesg(8) Visar kernelmeddelanden
last(8) Visar senaste inloggningar
lastlog(8) Visar senaste login per användare
uptime(8) Visar systemets körtid och belastning
lsof(8) Listar öppna filer och processer
strace(8) Spårar systemanrop
tcpkill(8) Dödar TCP-anslutningar
who(8) Visar inloggade användare
w(8) Visar inloggade användare och deras aktiviteter
write(8) Skickar meddelande till en annan användare
logger(8) Skriver meddelande till systemlogg
runlevel(8) Visar aktuellt körnivå (SysV-init)
getenforce(8) Visar SELinux-status
setenforce(8) Växlar SELinux mellan enforcing/permissive
semanage(8) Hanterar SELinux-policies

Sidslut

Om du hittar fel är vi tacksamma om du rapporterar dem via formuläret som finns på https://www.linux.se/kontaka-linux-se/

Tack till Datorhjälp som har sponsrat Linux.se med webbhotell.

Sidor i kategorin "Linuxmanual grupp 8"

Följande 20 sidor (av totalt 20) finns i denna kategori.