Kategori:Linuxmanual grupp 1: Skillnad mellan sidversioner
Admin (diskussion | bidrag) Ingen redigeringssammanfattning |
Admin (diskussion | bidrag) |
||
| (3 mellanliggande sidversioner av samma användare visas inte) | |||
| Rad 8: | Rad 8: | ||
* ''[[echo(1)]]'' – skriver text till standardutgång | * ''[[echo(1)]]'' – skriver text till standardutgång | ||
* ''[[cp(1)]]'' – kopierar filer | * ''[[cp(1)]]'' – kopierar filer | ||
* ''[[grep(1]] | * ''[[grep(1)]]'' – söker i text | ||
* ''[[tar(1)]]'' – arkiverar filer | * ''[[tar(1)]]'' – arkiverar filer | ||
| Rad 53: | Rad 53: | ||
Sektion '''1''' i manualen beskriver användarkommandon – de verktyg som användaren interagerar med direkt i skalet. Dessa är ofta små, specialiserade program som kan kombineras med hjälp av ''pipes'' (|) och omdirigering för att bygga kraftfulla kommandokedjor. | Sektion '''1''' i manualen beskriver användarkommandon – de verktyg som användaren interagerar med direkt i skalet. Dessa är ofta små, specialiserade program som kan kombineras med hjälp av ''pipes'' (|) och omdirigering för att bygga kraftfulla kommandokedjor. | ||
== Tabell över vanliga kommandon i manualsektion 1 == | |||
{| class="wikitable sortable" | |||
! Kommando !! Beskrivning | |||
|- | |||
| [[ls(1)]] || Listar filer och kataloger | |||
|- | |||
| [[cp(1)]] || Kopierar filer eller kataloger | |||
|- | |||
| [[mv(1)]] || Flyttar eller byter namn på filer/kataloger | |||
|- | |||
| [[rm(1)]] || Tar bort filer eller kataloger | |||
|- | |||
| [[mkdir(1)]] || Skapar en ny katalog | |||
|- | |||
| [[rmdir(1)]] || Tar bort en tom katalog | |||
|- | |||
| [[touch(1)]] || Skapar tom fil eller uppdaterar tidsstämpel | |||
|- | |||
| [[file(1)]] || Identifierar filtyp | |||
|- | |||
| [[stat(1)]] || Visar detaljerad filinformation | |||
|- | |||
| [[cat(1)]] || Visar innehållet i filer | |||
|- | |||
| [[more(1)]] || Bläddrar framåt i en fil sida för sida | |||
|- | |||
| [[less(1)]] || Bläddrar framåt och bakåt i en fil | |||
|- | |||
| [[head(1)]] || Visar början av en fil | |||
|- | |||
| [[tail(1)]] || Visar slutet av en fil | |||
|- | |||
| [[wc(1)]] || Räknar rader, ord och tecken i filer | |||
|- | |||
| [[cut(1)]] || Extraherar kolumner eller fält från text | |||
|- | |||
| [[sort(1)]] || Sorterar text | |||
|- | |||
| [[uniq(1)]] || Tar bort dubbletter i sorterad text | |||
|- | |||
| [[grep(1)]] || Söker efter textmönster | |||
|- | |||
| [[find(1)]] || Söker filer i katalogträd | |||
|- | |||
| [[xargs(1)]] || Bygger och kör kommandorader från input | |||
|- | |||
| [[tar(1)]] || Skapar och extraherar arkiv | |||
|- | |||
| [[gzip(1)]] || Komprimerar filer | |||
|- | |||
| [[gunzip(1)]] || Dekomprimerar gzip-filer | |||
|- | |||
| [[bzip2(1)]] || Komprimerar filer med bzip2 | |||
|- | |||
| [[xz(1)]] || Komprimerar filer med xz | |||
|- | |||
| [[zip(1)]] || Skapar zip-arkiv | |||
|- | |||
| [[unzip(1)]] || Extraherar zip-arkiv | |||
|- | |||
| [[ps(1)]] || Visar processer | |||
|- | |||
| [[top(1)]] || Interaktiv processövervakning | |||
|- | |||
| [[htop(1)]] || Mer avancerad processövervakning (om installerad) | |||
|- | |||
| [[kill(1)]] || Skickar signal till process (oftast för att stoppa den) | |||
|- | |||
| [[jobs(1)]] || Visar bakgrundsjobb i skalet | |||
|- | |||
| [[fg(1)]] || Återupptar jobb i förgrunden | |||
|- | |||
| [[bg(1)]] || Återupptar jobb i bakgrunden | |||
|- | |||
| [[whoami(1)]] || Visar aktuellt användarnamn | |||
|- | |||
| [[id(1)]] || Visar användar- och grupp-ID | |||
|- | |||
| [[who(1)]] || Visar inloggade användare | |||
|- | |||
| [[w(1)]] || Visar inloggade användare och vad de gör | |||
|- | |||
| [[groups(1)]] || Visar grupper en användare tillhör | |||
|- | |||
| [[uname(1)]] || Visar systeminformation | |||
|- | |||
| [[df(1)]] || Diskutrymmesrapport per filsystem | |||
|- | |||
| [[du(1)]] || Diskanvändning per fil/katalog | |||
|- | |||
| [[uptime(1)]] || Visar systemets körtid | |||
|- | |||
| [[dmesg(1)]] || Visar kernel-loggmeddelanden | |||
|- | |||
| [[echo(1)]] || Skriver ut text till terminalen | |||
|- | |||
| [[alias(1)]] || Definierar alias för kommandon | |||
|- | |||
| [[history(1)]] || Visar tidigare kommandon i skalet | |||
|- | |||
| [[man(1)]] || Visar manualsidor | |||
|- | |||
| [[info(1)]] || Visar info-sidor | |||
|- | |||
| [[apropos(1)]] || Söker i manualen efter ämnen | |||
|- | |||
| [[whatis(1)]] || Visar kort beskrivning av ett kommando | |||
|} | |||
= Sidslut = | = Sidslut = | ||
Om du hittar fel är vi tacksamma om du rapporterar dem via formuläret som finns på | |||
https://www.linux.se/kontaka-linux-se/ | https://www.linux.se/kontaka-linux-se/ | ||
<BR><BR>Tack till [https://datorhjalp.se Datorhjälp] som har sponsrat [https://www.linux.se Linux.se] med webbhotell. | <BR><BR>Tack till [https://datorhjalp.se Datorhjälp] som har sponsrat [https://www.linux.se Linux.se] med webbhotell. | ||
Nuvarande version från 24 september 2025 kl. 14.44
Manualsektion 1 – Användarkommandon
Manualens sektion 1 innehåller beskrivningar av de vanliga kommandon och program som en användare kör från kommandoraden. Dessa är inte systemanrop eller bibliotekskall, utan fristående program som oftast finns i /bin, /usr/bin eller via pakethanteraren.
Exempel på manualhänvisningar:
- ls(1) – listar kataloginnehåll
- man(1) – visar manualsidor
- echo(1) – skriver text till standardutgång
- cp(1) – kopierar filer
- grep(1) – söker i text
- tar(1) – arkiverar filer
Vanliga kategorier av kommandon i sektion 1
- Fil- och kataloghantering
- ls, cp, mv, rm, mkdir, rmdir, touch, file, stat
- Textvisning och bearbetning
- cat, more, less, head, tail, wc, cut, sort, uniq
- Textsökning och filtrering
- grep, egrep, fgrep, find, xargs
- Arkivering och komprimering
- tar, gzip, gunzip, bzip2, xz, zip, unzip
- Processhantering
- ps, top, kill, jobs, fg, bg
- Användarinformation
- whoami, id, who, w, groups
- Systeminformation
- uname, df, du, uptime, dmesg
- Skalspecifika kommandon
- echo, type, alias, history
- Hjälp och dokumentation
- man, info, apropos, whatis
Exempel: ls(1)
Kommandot ls visar innehållet i en katalog.
$ ls -l drwxr-xr-x 2 user user 4096 aug 30 Documents -rw-r--r-- 1 user user 123 aug 30 notes.txt
Sammanfattning
Sektion 1 i manualen beskriver användarkommandon – de verktyg som användaren interagerar med direkt i skalet. Dessa är ofta små, specialiserade program som kan kombineras med hjälp av pipes (|) och omdirigering för att bygga kraftfulla kommandokedjor.
Tabell över vanliga kommandon i manualsektion 1
| Kommando | Beskrivning |
|---|---|
| ls(1) | Listar filer och kataloger |
| cp(1) | Kopierar filer eller kataloger |
| mv(1) | Flyttar eller byter namn på filer/kataloger |
| rm(1) | Tar bort filer eller kataloger |
| mkdir(1) | Skapar en ny katalog |
| rmdir(1) | Tar bort en tom katalog |
| touch(1) | Skapar tom fil eller uppdaterar tidsstämpel |
| file(1) | Identifierar filtyp |
| stat(1) | Visar detaljerad filinformation |
| cat(1) | Visar innehållet i filer |
| more(1) | Bläddrar framåt i en fil sida för sida |
| less(1) | Bläddrar framåt och bakåt i en fil |
| head(1) | Visar början av en fil |
| tail(1) | Visar slutet av en fil |
| wc(1) | Räknar rader, ord och tecken i filer |
| cut(1) | Extraherar kolumner eller fält från text |
| sort(1) | Sorterar text |
| uniq(1) | Tar bort dubbletter i sorterad text |
| grep(1) | Söker efter textmönster |
| find(1) | Söker filer i katalogträd |
| xargs(1) | Bygger och kör kommandorader från input |
| tar(1) | Skapar och extraherar arkiv |
| gzip(1) | Komprimerar filer |
| gunzip(1) | Dekomprimerar gzip-filer |
| bzip2(1) | Komprimerar filer med bzip2 |
| xz(1) | Komprimerar filer med xz |
| zip(1) | Skapar zip-arkiv |
| unzip(1) | Extraherar zip-arkiv |
| ps(1) | Visar processer |
| top(1) | Interaktiv processövervakning |
| htop(1) | Mer avancerad processövervakning (om installerad) |
| kill(1) | Skickar signal till process (oftast för att stoppa den) |
| jobs(1) | Visar bakgrundsjobb i skalet |
| fg(1) | Återupptar jobb i förgrunden |
| bg(1) | Återupptar jobb i bakgrunden |
| whoami(1) | Visar aktuellt användarnamn |
| id(1) | Visar användar- och grupp-ID |
| who(1) | Visar inloggade användare |
| w(1) | Visar inloggade användare och vad de gör |
| groups(1) | Visar grupper en användare tillhör |
| uname(1) | Visar systeminformation |
| df(1) | Diskutrymmesrapport per filsystem |
| du(1) | Diskanvändning per fil/katalog |
| uptime(1) | Visar systemets körtid |
| dmesg(1) | Visar kernel-loggmeddelanden |
| echo(1) | Skriver ut text till terminalen |
| alias(1) | Definierar alias för kommandon |
| history(1) | Visar tidigare kommandon i skalet |
| man(1) | Visar manualsidor |
| info(1) | Visar info-sidor |
| apropos(1) | Söker i manualen efter ämnen |
| whatis(1) | Visar kort beskrivning av ett kommando |
Sidslut
Om du hittar fel är vi tacksamma om du rapporterar dem via formuläret som finns på
https://www.linux.se/kontaka-linux-se/
Tack till Datorhjälp som har sponsrat Linux.se med webbhotell.
Underkategorier
Denna kategori har följande 2 underkategorier (av totalt 2).
L
- Linuxmanual grupp 8 (20 S)
Sidor i kategorin "Linuxmanual grupp 1"
Följande 200 sidor (av totalt 445) finns i denna kategori.
(föregående sida) (nästa sida)C
- c++filt(1)
- c99(1p)
- cal(1)
- cal(1P)
- callgrind annotate(1)
- callgrind control(1)
- cancel(1)
- capsh(1)
- cat(1)
- cat(1p)
- cd(1)
- cd(1p)
- cdrwtool(1)
- certtool(1)
- cflow(1p)
- cg annotate(1)
- chattr(1)
- chcon(1)
- chgrp(1)
- chmod(1)
- chmod(1p)
- chown(1)
- chroot(1)
- chrt(1)
- chsh(1)
- chvt(1)
- cifsiostat(1)
- cksum(1)
- clear(1)
- cmp(1)
- cmp(1p)
- cmtime(1)
- col(1)
- colcrt(1)
- collectl2pcp(1)
- colon(1p)
- column(1)
- comm(1)
- command(1p)
- comp err(1)
- compress(1p)
- continue(1p)
- coredumpctl(1)
- coresched(1)
- coreutils(1)
- cp(1)
- cp(1p)
- cpp(1)
- cronnext(1)
- crontab(1)
- crontab(1p)
- csplit(1)
- csplit(1p)
- ctags(1p)
- cups(1)
- cups-config(1)
- cupstestppd(1)
- curl-config(1)
- cut(1)
- cut(1p)
- cvtsudoers(1)
- cxref(1p)
D
- danetool(1)
- dash(1)
- date(1)
- date(1p)
- dbpmda(1)
- dd(1)
- dd(1p)
- deallocvt(1)
- debuginfo-install(1)
- delta(1p)
- derb(1)
- df(1)
- df(1p)
- dh assistant(1)
- dh auto build(1)
- dh auto clean(1)
- dh auto configure(1)
- dh auto install(1)
- dh auto test(1)
- dh bugfiles(1)
- dh builddeb(1)
- dh clean(1)
- dh compress(1)
- dh dwz(1)
- dh fixperms(1)
- dh gconf(1)
- dh gencontrol(1)
- dh icons(1)
- dh install(1)
- dh installalternatives(1)
- dh installcatalogs(1)
- dh installchangelogs(1)
- dh installcron(1)
- dh installdeb(1)
- dh installdebconf(1)
- dh installemacsen(1)
- dh installexamples(1)
- dh installgsettings(1)
- dh installifupdown(1)
- dh installinfo(1)
- dh installinitramfs(1)
- dh installlogcheck(1)
- dh installlogrotate(1)
- dh installman(1)
- dh installmanpages(1)
- dh installmenu(1)
- dh installmime(1)
- dh installmodules(1)
- dh installpam(1)
- dh installppp(1)
- dh installsystemd(1)
- dh installsystemduser(1)
- dh installsysusers(1)
- dh installtmpfiles(1)
- dh installudev(1)
- dh installwm(1)
- dh installxfonts(1)
- dh link(1)
- dh lintian(1)
- dh listpackages(1)
- dh makeshlibs(1)
- dh md5sums(1)
- dh missing(1)
- dh movefiles(1)
- dh movetousr(1)
- dh perl(1)
- dh prep(1)
- dh shlibdeps(1)
- dh strip(1)
- dh systemd enable(1)
- dh systemd start(1)
- dh testdir(1)
- dh ucf(1)
- dh update autotools config(1)
- dh usrlocal(1)
- dh(1)
- diff(1)
- diff3(1)
- diffman-git(1)
- dir(1)
- dircolors(1)
- dirname(1)
- dkvis(1)
- dlltool(1)
- dmesg(1)
- dot(1p)
- dpkg(1)
- dpkg-architecture(1)
- dpkg-buildapi(1)
- dpkg-buildflags(1)
- dpkg-buildpackage(1)
- dpkg-buildtree(1)
- dpkg-checkbuilddeps(1)
- dpkg-deb(1)
- dpkg-distaddfile(1)
- dpkg-divert(1)
- dpkg-genbuildinfo(1)
- dpkg-genchanges(1)
- dpkg-gencontrol(1)
- dpkg-gensymbols(1)
- dpkg-maintscript-helper(1)
- dpkg-mergechangelogs(1)
- dpkg-name(1)
- dpkg-parsechangelog(1)
- dpkg-realpath(1)
- dpkg-scanpackages(1)
- dpkg-scansources(1)
- dpkg-shlibdeps(1)
- dpkg-split(1)
- dpkg-statoverride(1)
- dselect(1)
- dtrace(1)
- du(1)
- dumpkeys(1)